Характерно за периода е, че преобладаващите във въздуха поленови зърна все още са от дървесни видове въпреки, че житните треви бяха в активен цъфтеж. През периода се наблюдаваше промяна на алергизиращите дървесни видове. Вследствие на прецъфтяването им количеството полен от сем. Брезови бе с тенденция към намаляване. В същото време протече цъфтежа на представителите на сем. Букови – бук и дъб. В резултат количеството прашец от сем.Букови значително надвишаваше това от сем. Брезови.
Във фаза на активен цъфтеж освен дъб и бук бяха различни видове чинар, орех, конски кестен, черница, а в края на периода започнаха да цъфтят и черен бъз и черен бор. Благодарение на добрата почвена влага и под влияние на топлото и сухо време цъфтяха много видове от сем. Житни и се отчитаха сравнително високи количества от техният полен. Тенденцията е въздушната поленова концентрация на житен полен да нараства през месец май. Това естествено води до засилване на оплакванията при сенсибилизираните пациенти.
През периода започнаха да цъфтят и първите разнотревни алергизиращи видове като: живовляк, лапад, рапица.
Според прогнозата на НИМХ през периода температурите ще са близки до обичайните в комбинация с кратки валежи. Това ще осигури развитие и цъфтеж на още видове от сем. Житни и други тревисти видове. Ще започнат да цъфтят житните треви и в по-високите планински части. За хората с полиноза предстои по-труден период. При поредица от 3 - 4 сухи и топли дни ще се образува плътен въздушен алергизиращ фон от житен полен защото в нашата страна се срещат стотици видове житни треви, които са повсеместно разпространени и по-голямата част от тях цъфтят през май. Много често хората обвиняват за своите алергични оплаквания през май носещите се във въздуха пухчета от тополите. Това са семената на тополите и те дразнят механично всички хора. Водещият причинител на алергии по време на разпространението на пухчетата са поленовите зърна на житните треви.
Какви други видове ще цъфтят през втората половина на май и биха могли да доведат до алергични прояви?
За да се намалят контактите с поленовите алергени се препоръчва:
Бор по време на цъфтеж
Цъфтеж на житните треви
Поленово зърно на житни треви
Изготвил: Мариела Христова-Савова, биолог, Лаборатория „Алергенни препарати”, БУЛ БИО - НЦЗПБ, София