Неприятните алергии атакуват все повече хора, дори те досега никога през живота си да не са проявявали симптоми и да не носят наследствена обремененост.
Повишеният процент на страдащи от различни видове алергии се дължи на редица фактори – все по-голямото замърсяване на околната среда, промяната на климата, влагането на многократно повече химични елементи в храната, влошеното й качество, което съответно води до общо отслабване на организма и на имунната система и др.
Като говорим за "алергия от домашен прах", най-често става дума за алергия към нещо ежедневно и до голяма степен неизбежно, което често дори не осъзнаваме, че е навсякъде около нас – домашния прах и т. нар. микрокърлежи или още известни като акари.
Алергените на микрокърлежите в домашния прах причиняват симптоми през цялата година; те са целогодишни алергени.
Въпреки това концентрацията на микрокърлежи и техните алергени е най-висока през пролетта и есента, когато метеорологичните условия (топлина и влага) са идеални за размножаването им.
Количеството домашен прах силно варира в зависимост от това къде се намира домът ви, от климата, надморската височина, периода от годината и т. н. То варира също така и според вида на дома (фермата е различна от градски апартамент) и дори в рамките на една и съща къща (напр. между банята и спалнята).
Има обаче едно нещо, което никога не се променя: домашният прах е комплексен резервоар от алергени, най-значимият от които е микрокърлежа. Други алергени, намиращи се домашния прах, включват животински алергени, плесени, хлебарки и хранителни алергени.
Нека разберем какво всъщност представлява тя и как да разпознаем симптомите.
Симптомите на тази алергия, както и на повечето видове респираторни алергии, са следните: често или неспирно кихане, запушен нос, хрема, набъбване на лигавицата, възпалено гърло, сърбеж в очите, носа, гърлото, кашлица, тежест в гърдите, чувство за задушаване, кожни обриви или сърбеж.
Страдащите от подобен вид алергия всъщност са алергични към „коктейла“ от микрочастици, който наричаме прах, в това число и микроскопичните акари, съдържащи се в него, наред с още много други „лоши“ елементи. Прахът, който често дори не забелязваме, всъщност съдържа комбинация от акари, мъртви кожни клетки, спори от плесен, всякакви мръсотии, внесени отвън и т. н. Всичко това попада в организма ни неизбежно – не всички проявяват алергия. Както може би знаете, акарите се хранят с мъртви клетки от човешка кожа и се намират на практика навсякъде в домовете ни – в завивките, възглавниците, матраците, мебелите, килимите, дори в самия въздух.
Ако изведнъж започнете да проявявате симптоми, близки до тези на алергията от домашен прах, най-сигурно е да се изследвате за такава. Това ще ви даде яснота дали наистина сте алергични или страдате от моментна настинка или грип. Симптомите често могат да се объркат.
Домашният прах и съдържащите се в него микрокърлежи предизвикват алергични симптоми у мнозина. Даже и да не страдате от изявена алергия, за която да знаете, микрочастиците, формиращи досадния прах, пак могат да ви влияят отрицателно и да ви карат да проявявате алергични симптоми, задълбочаващи се с времето. Мнозина не са диагностицирани и даже не предполагат, че всъщност са развили алергия към микрокърлежите в домашния прах.
Започвате ли да кихате, когато например оправяте леглото? Изпитвате ли дразнене в гърлото, запушва ли се носът ви, докато чистите или когато се намирате в помещение, което не е проветрявано скоро? Ако забележите някое от тези усещания, не го пренебрегвайте.
Никога не можем да се спасим от неприятния прах напълно, но ако поддържаме дисциплина и правим някои неща редовно, можем значително да го намалим. Особено за хората, страдащи от изявени алергии, това е наложително.
Създаването на изцяло “свободен от акари” дом означава да се открият и елиминират всички места, където акарите биха могли да се крият и живеят. Освен стриктните мерки, прилагани във вашата спалня, трябва да се обърне внимание и на останалата част от къщата, най-вече – на подовете и килимите, меките мебели, възглавниците по тях и завесите.