Месец май обикновено е най-тежкият за най-голям брой пациенти с полиноза. През май във въздуха над страната продължават да преобладават поленовите зърна от дървесни видове. До средата на май 2021 г във въздуха на София бяха отчетени немалко поленови зърна от сем. Брезови, около 30% от всички отчетени поленови зърна бяха от сем. Букови.
Най-голямо количество беше прашецът от сем. Борови, особено през втората половина на месеца – 80% от отчетеният дървесен полен за периода 16-31 май.
Най-силният дразнител беше прашецът на тревите от сем. Житни. Въздушната поленова концентрация започна бавно да нараства след 6-ти май и в София достигна своите максимални стойности в третата десетдневка. Причините са в едновременния цъфтеж на много видове както в града ( голяма част от тревните площи не бяха окосени своевременно), така и в извън градските части и в околните планини в комбинация със сухо и топло време с постоянни ветрове.
Динамиката на поленовият сезон при житните треви е под по-сериозно наблюдение защото това е най-силният и най-продължително действащ поленов алерген за страната. Независимо, че имаше превалявания в края на месеца бяха отчетени дву- и трикратно по-високи стойности на житен полен в сравнение със средните за периода. В резултат при много от сенсибилизираните пациенти се появиха сериозни алергични оплаквания. През периода цъфтяха и някои разнотревни алергизиращи видове като: живовляк, лапад, козя брада, киселец, рапица.
Според прогнозата на НИМХ през юни температурите ще са близки до нормата. През първата десетдневка се очакват застудяване и превалявания. Валежите ще изчистват въздуха от натрупаният там прашец, но само за кратко ако е от житните треви. Техният цъфтеж и в резултат поленов фон с висока концентрация се възстановяват дори и само след един сух и топъл ден. Ето защо и през юни основният причинител на оплаквания ще бъде прашецът на тревите от сем. Житни. През периода 10-25 юни се очаква дните да са по-топли и сухи, почти без валежи. В този период пациентите с алергия към житният полен е добре:
Ако очакванията за повече превалявания след 26 юни се сбъднат, то това ще бъдат и едни по-спокойни за пациентите дни. Какви други видове ще цъфтят през юни и биха могли да доведат до алергични прояви?
Типичен природен резервоар на житен полен
Коприва по време на цъфтеж
Липа по време на цъфтеж
Изготвил: Мариела Христова-Савова, биолог, Лаборатория „Алергенни препарати”, БУЛ БИО - НЦЗПБ, София