Сравнително по-ниските температури и честите слаби валежи през април ограничиха образуването и разпространението на прашец във въздуха. През месеца цъфтяха много алергизиращи дървесни видове:
Но количеството отчетен полен във въздуха беше по-ниско от средното за април.
Според метеорологичната прогноза първата седмица на май ще бъде хладна и с чести валежи. Тези условия ще поддържат по-ниска въздушна поленова концентрация. По-високи температури се очакват около средата на месеца и през третата десетдневка. В периодите без дъжд ще се натрупва по-голямо количество прашец от различни предимно дървесни видове като:
Около средата на месеца започват да се отделят семената на тополите, т.нар. «Пухчета» . Много хора ги обвиняват за алергичните си оплаквания, но «Пухчетата» са само механичен дразнител. Истинският причинител на полиноза в този период са тревите от сем. Житни, чийто цъфтеж започна в края на април и ще продължи до август с максимум в поленовата концентрация през втората половина на май и първата на юни. Други тревисти видове с цъфтеж през месец май ще са:
По отношение на валежите очакванията са за по-малко и по-слаби през втората половина на месец май. Това е предпоставка за образуване и разпространение на по-голямо количество прашец във въздуха и по-сериозни алергични оплаквания при пациентите. За по-леко преминаване на периода с висока въздушна поленова концентрация се препоръчват различни мерки като:
При невъзможност да се избягва контакт с алергена пациентите трябва да се подготвят с подходящи медикаменти.
Майска локва след дъжд. Белият ръб е полен от сем. Борови
„Пухчета“ от тополи
Орех в началото на май
Изготвил: Мариела Христова-Савова, биолог, Лаборатория „Алергенни препарати”, БУЛ БИО - НЦЗПБ, София