Прогноза за април 2024

Информация за въздушното разпространение на цветен прашец през март и прогноза за април 2024 година

Както през февруари, така и през март преобладаващия във въздуха на гр. София полен беше от ясен защото това е често срещан вид в градската растителност. Към края на месеца повечето ясени прецъфтяха и тяхната въздушна поленова концентрация намаля. Значително по-малко в сравнение с февруари беше и отчетеното количество прашец от тис и сем. Кипарисови.

При най-силно алергизиращия дървесен прашец, този от сем. Брезови се наблюдаваше смяна на цъфтящите видове. В началото на месеца прашецът беше от лески и елши, а след 20-ти март от бреза и габър.

Прогноза за месец април 2024 г

Предстои труден месец за пациентите с полиноза. През април цъфтят много видове и месечната сума на прашеца във въздуха е най-голяма. Важен факт е, че през април между 30 и 50% от полена във въздуха е от сем. Брезови (основно бреза и габър ), който е и най-силно алергизиращ дървесен полен за България. Според прогнозата на НИМХ през април се очаква средната месечна температура да бъде над нормата. Ако валежите са редки и по-слабо интензивни, поленовият фон ще бъде наситен и ще влияе негативно на сенсибилизираните хора. Ще цъфтят предимно дървесни видове като:

  • Ясен и сем. Върбови. Цъфтежът премина и количеството полен във въздуха ще намалява.
  • Клен. За озеленяване се използват различни видове клен и те ще цъфтят през целият месец.
  • Чинар. Цъфтежът започна в по-топлите и южни части. След 10-ти април ще стане факт и в по-голямата част на страната.
  • Орех и черница. Чувствително увеличение на прашеца във въздуха се очаква след средата на април.
  • Дъб и бук. Цъфтежът ще започне през втората половина на месеца.
  • Сем. Житни. Топлото време провокира по-ранно развитие на някои видове треви. До края на април поленовата концентрация няма да надвишава умереното ниво.
  • Сем. Брезови. Цъфтящите брези в населените места, габър и елша от планинските части ще създават проблеми на чувствителните пациенти.

Топлото и сухо време ще подпомага образуването на прашец, а липсата на валежи – задържането и разпространението му във въздуха. Пациентите с пролетна алергия е добре да спазват някои препоръки като:

  1. При възможност в сухи, топли и ветровити дни да остават в помещения със затворени прозорци.
  2. След престой на открито, при завръщане у дома да се се вземе душ или поне да се измие лицето и с влажна кърпа да се обтрие косата за премахване на полепнал прашец.
  3. През април в по-високите части на планините поленовата концентрация е ниска и това са подходящи за излет места.
  4. Не на последно място е необходимо подсигуряване с подходящи медикаменти.

Изготвил: Мариела Христова-Савова, биолог в НЦЗПБ, гр. София