Обикновено през месец май количеството прашец във въздуха е много високо. Причината е в това, че цъфтят много дървета, отделящи огромно количество полен. На първо място това са видовете от сем. Борови. Най-силно алергизиращи обаче са тревите от сем. Житни. През тази година анализът на въздушни проби показа значително по-малко отчетен полен за гр. София.
И това е валидно както за сем. Житни, така и за общото количество дървесен полен.
Причината е, че част от дърветата характерни за първата половина на май прецъфтяха още през април. От друга страна по данни на Национален институт по метеорология и хидрология (НИМХ) месец май през тази година е бил с рекордно количество валежи и с едни от най-ниските температури за последните 20 години.
През юни предстои смяна на алергизиращата група растения. Дървесният полен, който преобладаваше досега ще е с тенденция към намаляване. Ще цъфтят малко дървесни видове с нисък алергизиращ потенциал – айлант, липа, черен бъз и декоративни храсти. Главният виновник за алергични оплаквания ще бъде поленът на тревите от сем. Житни. През юни ще цъфтят най-голям брой видове от сем. Житни и над цялата страна ще има поленов фон с висока концентрация. Само по най-високите части на планините ще е по-спокойно, както и край морето заради по-влажния въздух. В групата на плевелните видове ще цъфтят малко видове:
Според прогнозата на НИМХ през втората половина на юни се очаква предимно топло и сухо време. Това ще доведе до значително повишаване на въздушната поленова концентрация и голям брой хора ще имат алергични оплаквания. За да се ограничи контакта с прашеца във въздуха, на пациентите с полиноза се препоръчва в сухи, топли и ветровити дни:
Изготвил: Мариела Христова-Савова, биолог в НЦЗПБ, гр. София