Прогноза за юли 2024

Информация за въздушното разпространение на цветен прашец през юни 2024 г и прогноза за месец юли

През тази година времето през юни беше чувствително по-горещо и сухо от обичайното. По тази причина голяма част от видовете прецъфтяха по-рано – до средата на месеца.  Може да се каже, че поленовият сезон при дървесните видове за тази година приключи.

Голяма част от тревите от сем. Житни прецъфтяха и под влияние на високите температури и изсъхнаха. Останаха да цъфтят тези в планините и в по-влажните райони на страната. Наблюдаваше се нерастване на количеството плевелен полен в сравнение с месец май.  Но в сравнение с поленът на сем. Житни, все още е с по-ниски стойности.

Прогноза за месец юли

Според прогнозата на метеоролозите се очаква месец юли да започне с по-хладно и влажно време. Това ще е по-спокоен период за пациентите със сенна хрема. През юли обикновено общото количество прашец е значително по-ниско в сравнение с предните месеци. Причините са:

  1. Ще отсъства дървесен полен защото поленовият сезон при дърветата и храстите приключи
  2. Поленът от сем. Житни ще е намаляващ поради по-слабият цъфтеж. Максимумът на цъфтежа премина и вече ще цъфтят все по-малко видове.

НО ще се наблюдава повишаване на количеството прашец от плевелни видове. Основните цъфтящи видове с  дразнещ прашец ще са:

  • Сем. Копривови (коприва и париетария) -  концентрацията на техният прашец ще е по-висока в по-малките населени места
  • Живовляк – повечето видове прецъфтяха, но на местата на окосени треви може да се наблюдава вторичен цъфтеж
  • Сем. Щирови и сем. Лободови – ще започнат да цъфтят още в началото на юли
  • Пелин – в по-топлите райони цъфтеж може да започне в началото на месеца, а за по-голямата част от страната – след средата на юли.

В планините ще цъфтят много билки и диви цветя. Хубавото е, че техният прашец не предизвиква алергични оплаквания. Причината е в това, че поленът им се разпространява от насекоми и не се отделя във въздуха.

Все пак по-чувствителните пациенти с алергия към полена на сем. Житни е добре да избягват екскурзии в планините защото там ще има цъфтящи треви.

Изготвил: Мариела Христова-Савова, биолог в НЦЗПБ, гр. София