След като през юли започна увеличение на количеството плевелен полен, то през август той беше преобладаващ. В София отчетените поленови зърна от плевелни видове бяха 82% от всички, от дървесни видове – 8% и от сем. Житни – 10%. През първите три седмици на месеца във въздуха преобладаваше полен от сем. Житни, сем. Конопови, сем. Щирови, сем. Лободови и пелин. Общото количество плевелен полен беше в рамките на обичайното за август.
След 25-ти август количеството на плевелен прашец рязко се увеличи, което се дължеше изцяло на голямото количество полен от амброзия, което се носеше във въздуха на гр. София.
Факт е, че в града няма големи находища на амброзия, които да обяснят това нарастване във въздушната поленова концентрация. Извън София обаче има места с големи популации на амброзия, освен това поленовите ѝ зърна са дребни, леки и се пренасят като поленов облак на големи разстояния. За съжаление местата с амброзия ежегодно се увеличават както по брой, така и по площ. А това води до образуване на все по-сериозен поленов фан и до алергични оплаквания при все повече хора.
Поленовият сезон на 2024 г е вече към своя край. Повечето алергизиращи видове прецъфтяха. Това до голяма степен се дължи на горещото и сухо време през тази година. Остава да цъфти амброзията. Нейният цъфтеж ще продължи през всички дни на септември. Но най-висока ще е поленовата ѝ концентрация през първата половина на месеца. На фона на изцяло изсъхнали растения, амброзията не страда, а даже напротив расте, развива се и цъфти.
В дните без валежи прашецът ще циркулира във въздуха и под влияние на ветровете може да достигне отдалечени от източника места. Облекчение за пациентите с алергия към полена на амброзията ще се усети след по-интензивни или по-продължителни валежи и в края на месеца при отслабване на цъфтежа.
Изготвил: Мариела Христова-Савова, биолог в НЦЗПБ, гр. София