Прогноза за май 2024

Информация за въздушното разпространение на цветен прашец през април и прогноза за май 2024 година

През тази година първата половина на април беше с топло и сухо време, докато след 17-ти април имаше чести валежи и по-ниски температури. Ето защо първите 15 дни на месеца се характеризираха с много висока въздушна поленова концентрация. Преобладаващият прашец във въздуха беше дървесен като 74% от него са отчетени през периода 1-15 април, а останалите 26% - през втората половина на месеца. Логично през първите две седмици много пациенти имаха сериозни алергични оплаквания. Обичайно през април цъфтят много видове дървета, най-алергизиращите от тях са представителите на сем. Брезови и на сем. Букови. Повече от 50% от отчетените поленови зърна във въздуха на София бяха от тези две семейства: 32% на сем. Брезови и 29% на сем. Букови.

Останалите цъфтящи видове със значително количество прашец бяха: сем. Кипарисови, орех, черница, сем. Борови, ясен, клен, конски кестен, черен бъз.

Прогноза за месец май

Метеорологичната прогноза за месец май е за по-хладно и влажно време в началото и до средата и по-топло и сухо през третата десетдневка. През май ще продължава цъфтежа при много видове растения, но честите валежи ще ограничават разпространението на прашеца. Топлото време в началото на април доведе до много по-ранно развитие и цъфтеж при видове, които са характерни за месец май. Дори семената на тополите т. нар. „Пухчета“ се носеха във въздуха в края на април вместо около средата на май. Валежите в началото на месеца ще поизчистят въздуха от натрупания прашец. След това ще цъфтят по-малко видове. Най-голямо ще е количеството прашец от представителите на сем. Борови, които за щастие не са силно алергизиращи. През втората половина на месеца с най-сериозни оплаквания ще са пациентите с алергия към прашеца на тревите от сем. Житни. От една страна дъждовете пречат на своевременното окосяване на тревните площи, а от друга – осигуряват добра почвена влага за бързо развитие на тревите до цъфтеж. Високата почвена влага ще осигурява добри условия за развитие и цъфтеж и на все повече плевелни видове като:

  • Живовляк
  • Киселец
  • Козя брада
  • Рапица

Независимо от цъфтежа на много видове, основният алергизиращ фактор ще бъдат тревите от сем. Житни защото ще цъфтят голяма част от стотиците видове разпространени в нашата страна и това ще доведе до образуване на сериозен поленов фон. По-ниска ще е въздушната поленова концентрация в по-високите планински части където все още няма активен цъфтеж. В края на месеца ще е трудно да се избегне контакт с алергизиращ прашец. В тази връзка на пациентите с полиноза се препоръчва да се подсигурят с подходящи медикаменти.

Изготвил: Мариела Христова-Савова, биолог в НЦЗПБ, гр. София