Юли месец през тази година беше сравнително по-топъл и сух от обичайното. Заради липсата на дъждове във въздуха продължаваше да се носи прашец от вече прецъфтяли видове, но в незначителни количества. Дървесен полен почти нямаше.
Голяма част от тревите от сем. Житни прецъфтяха до края на юни и през юли тяхната поленова концентрация беше по-ниска от средната.
Нарастване на количеството прашец се наблюдаваше при плевелния полен. През юли се наблюдава смяната на алергизиращата група и особено през втората половина преобладаващият прашец вече е от плевелни видове.
Цъфтящите видове в групата на плевелите бяха: сем. Копривови, сем. Щирови, сем. Лободови, сем. Конопови и пелин. В последните дни на юли започнаха да се улавят и поленови зърна от амброзия. Общото количество плевелен полен през юли беше по-високо около малките населени места отколкото в градовете.
През тази година се очаква август да е поредният сух и горещ месец. Това ще доведе до развитие и цъфтеж на сухоустойчиви и топлолюбиви видове каквито са повечето плевели. Освен в природата, около културни насаждения и в малките населени места вече и в големите градове ще се наблюдава бурно развитие и цъфтеж на плевелни и рудерални видове. През август ще цъфтят:
Всяко непочистено или запустяло място е чудесно за бързо равитие на плевелни видове
Поглед отблизо - сем. Лободови малко преди цъфтеж (09.07.2024 г, София)
Изготвил: Мариела Христова-Савова, биолог в НЦЗПБ, гр. София