Метеорологичните условия през тази година не се отличаваха със сериозни отклонения от стандартните. Имаше сравнително по-малко дни с валежи и то по-слаби от обичайните. Това доведе до отчитане на значително по-голямо количество дървесен полен спрямо средните стойности за последните 12 години. До средата на месеца прецъфтяха ясените, тополите и тисовете, но започнаха да цъфтят брези и габър.
Почти половината (48%) от дървесният полен беше от силно алергизиращия прашец сем. Брезови.
Като се изключат дъждовните дни: 2-7, 11 и 12, 18-21 и 27 април, в останалите топли и сухи дни количеството полен от сем. Брезови също значително надвишаваше средните стойности. В резултат пациентите с алергия към този полен имаха сериозни оплаквания през целия месец.
След средата на април започнаха да цъфтят чинар, дъб и бук и след 20-ти април се отчитаха сериозни количества прашец във въздуха на гр. София.
След 22-ри април започна да се отчита полен от: орех, черница и сем. Борови. Така месец април 2022 г премина под знака на високи стойности дървесен полен във въздуха.
Според метеорологичната прогноза през тази година се очакват температури около средните и валежи около и под нормата за месец май. Първите по-сериозни валежи се очакват около средата на месеца. Това означава, че през първата половина все още въздухът ще е наситен с дървесен прашец от много видове останал във въздуха след цъфтежа им – сем. Брезови, сем. Букови, чинар, черница, орех, върби, кленове, бял и черен бор. Постепенно ще нараства и количеството полен сем. Житни и някои разнотревни видове. Видовете, които се очаква да цъфтят и да създават алергични проблеми на сенсибилизираните хора за месец май са:
Месеците април, май и отчасти юни са най-тежките месеци за пациентите с полиноза. За тях се препоръчва да ограничават контактите си с алергизиращ полен като:
Много забележими през май са семената на тополите, т.нар. пухчета. Много хора ги обвиняват за своите алергични оплаквания.
Истината е, че пухчетата не са алергизиращи. Те дразнят механично всички хора, но се виждат за разлика от прашеца на тревите от сем. Житни, който е истинският причинител на полиноза, но е невидим.
Семената на топола, т.нар. пухчета
Изготвил: Мариела Христова-Савова, биолог, Лаборатория „Алергенни препарати”, БУЛ БИО - НЦЗПБ, София