За поредна година месец март имаше характеристика на типичен зимен месец. През първата половина на март в София имаше девет дни с валежи на сняг или комбинация от дъжд и сняг. Температурите бяха доста ниски, особено минималните. Това забави развитието на дърветата и бяха отчетени много ниски стойности на прашец във въздуха.
С подобрението на времето след настъпването на пролетта започна бързо развитие и цъфтеж в много кратки срокове. През последните 10 дни на март беше отчетено най-голямото сумарно количество прашец за последните 12 години. В този период с най-голям дял беше поленът на ясените – 69%, сем. Брезови – 13%, тис и сем. Кипарисови – 11%.
Обикновено през април цъфтят най-много дървесни видове и във въздуха се натрупват значителни количества алергизиращ прашец. Пациентите с алергия към този прашец посрещат април със смесени чувства. От една страна времето става хубаво за разходки, но от друга – започват алергичните им оплаквания. Най-често алергията през април се дължи на цъфтежа на видовете от сем. Брезови. Според прогнозата на НИМХ за периода 1-15 април се очакват сравнително топли и слънчеви дни с малко валежи около 2-4, 7 и 10-ти. При тези условия започналият в края на март цъфтеж при бреза и габър ще продължи и въздушната поленова концентрация ще се увеличава. Най-голямо количество прашец се очаква в края на периода в дните 13-15 април. Поленовият фон ще се образува от следните видове:
Въздушната поленова концентрация през първата половина на април ще е значителна с тенденция да се увеличава към края на месеца. Според прогнозите на метеоролозите не се очакват чести и обилни дъждове. По тази причина прашецът ще се задържа във въздуха и поленовият фон ще се състои от разнообразен прашец в големи количества.
Независимо, че носенето на маски вече не е задължително, за сенсибилизирани пациенти се препоръчва да носят защитни маски особено в топли, сухи и ветровити дни.
Изготвил: Мариела Христова-Савова, биолог, Лаборатория „Алергенни препарати”,
БУЛ БИО - НЦЗПБ, София
Бреза по време на цъфтеж